«Фігуративна свобода» Василя Кандинського: виставка ескізів

З 1 по 12 червня у Мистецькому центрі «Шоколадний будинок» проходитиме виставка ескізів Василя Кандинського із приватної збірки українсько-американського колекціонера, галериста та президент компанії «M+A Global Architects» Едварда Ходорковського. До експозиції виставки «Василь Кандинський. Фігуративна свобода» увійшли 15 зі 43 ескізів з віднайденого етюдника художника із Баугаузу, створеного ним у 1922 році в Веймарі.

Скетчбук Кандинського – ніби мініатюрна «майстерня» митця, де він  вільно експериментує й шукає об’єктивні закони форм та нові сенси. В альбомі ескізів його внутрішня свобода суголосна «фігуративній свободі», що втілена в незліченних комбінаціях фігур і ліній. Естетичні пошуки Кандинського органічно поєднують раціональні та ірраціональні начала, аналітичну та інтуїтивну конфігурації елементів, ритмів і кольорів. 

Василь Кандинський «На білому ІІ», варіанти

Низка начерків ескізника Кандинського ілюструє процес розробки художником композицій для «білофонового» олійного живопису. Трансформації пластичного образу, за якими глядач спостерігає у скетчбуці, матеріалізувались 1923 року на полотні «На білому ІІ» (Полотно, олія. 105х98. Музей сучасного мистецтва, Центр Жоржа Помпіду, Париж).

Василь Кандинський «На білому ІІ». Полотно, олія. 105х98. Музей сучасного мистецтва, Центр Жоржа Помпіду, Париж

Скетчбук Василя Кандинського Едвард Ходорковський придбав 15 років тому в американського колекціонера російського мистецтва. Проте альбом не мав провенансу.

«Ми з моїм нью-йоркським партнером витратили майже 15 років на атрибуцію та всеможливі мистецтвознавчі й технологічні експертизи цих графічних робіт у відомих європейських та американських фахівців та в інституціях. Зокрема, книга пройшла дослідження в нью-йоркському Музеї мистецтва Метрополітен, в Чикаго, в Третьяковській галереї в Москві…», – пояснив Едвард Ходорковський.

Ці численні наукові дослідження послугували основою для створення  англомовної книги «Kandinsky: The Rediscovered Bauhaus Sketchbook», яка розкриває подробиці згаданого періоду творчості абстракціоніста та містить багато цікавинок про самі ескізи. Співавторами книги стали мистецтвознавці Рейнольд Геллер, Марія Валяєва, Дмитро, Горбачов Ліза Флорман та Віяна Нуно.

Триватиме виставка «Василь Кандинський. Фігуративна свобода» до 12 червня в Мистецькому центрі «Шоколадний будинок» (вул. Шовковична 17/2).