«EXTER.Live»: перформанс на «Футуромаренні»

22 жовтня о 20:00 в Мистецькому арсеналі в межах проєкту «Футуромарення» відбудеться імерсивний сontemporary dance перформанс «EXTER.Live», присвячений всесвітньовідомій художниці-авангардистці Олександрі Екстер, а також презентація книжки про неї Георгія Коваленка видавництва «Родовід». 

Олександра Екстер – визначна у світі авангардистка, яка прожила в Києві більше 35 років (з 1886 до 1920). Тут вона закінчила гімназію св. Ольги, навчалася в Київському художньому училищі й одружилася з Миколою Екстером. А відкрита нею у Києві майстерня на Богдана Хмельницького була одним із потужних центрів мистецького життя. Тут діти й дорослі вчилися мистецтву за особистою методикою Екстер (прикладами нарівні з Матіссом і Пуссеном слугували твори народних мистців, таких як Ганна Собачко), а поза навчанням збиралися усі визначні київські авангардисти і гості міста.

Олександра Екстер “Флоренція”, 1914 р.

Тут бували відомі українські сценографи та художники Вадим Меллер, Анатоль Петрицький, Олександр Тишлер, Олександр Хвостенко-Хвостов, Ісаак Рабинович, Климент Редько та ін. Окрім авангарду, Олександра Екстер підтримувала і народне мистецтво. Разом із Олександром Богомазовим вона організувала знамениті виставки народного мистецтва «Кільце» і «Ланка» в Національному художньому музеї (тоді – Київський художньо-промисловий і науковий музей нового мистецтва), що були одними з перших в тодішній імперії.

В перформансі «EXTER.Live» сучасні мистці переосмислюють творчі ідеї Олександри Екстер мовою музики, контемпорарі танців та моди. Поєднання цих видів мистецтва – неформальна данина художниці, яка в різні періоди практикувала дизайн одягу, театральне декорування, живопис, викладання, кураторську роботу, книжкове оформлення та інше. Танцівники з Києва та Нью-Йорка на один вечір стануть «живими картинами» чи їх частинами в дев’яти залах Мистецького арсеналу в рамках виставки «Футуромарення», про який «Антиквар» писав нещодавно. Тому всі номери контекстуалізовані, вписані в простір і пов’язані з творами Екстер і художників її кола, експонованими в кожній залі. Шоу складається з сольних номерів, які відсилають до пошуків перших авангардистів — «боротьба з гравітацією», «розподіл ваги в невагомості» (Малевич), до лялькових персонажів з творів Петрицького, Екстер та інших авангардистів, до контрасту суворої, жорсткої, індустріалізованої форми і форми вільного потоку, а також до взаємодії тіла й одягу.

Хореограф шоу Стефанія Нолл. Колекцію суконь-картин, які слугуватимуть як одягом, так і сценографією, створив відомий київський fashion-дизайнер Федір Возіанов, знаний своїми концептуальними колекціями на перетині мистецтва авангарду й моди, а колекцію капелюшків – Лідія Захарченко. Після перформансу відбудеться презентація монографії Георгія Коваленка «Олександра Екстер». Для тих, хто не зможе бути присутнім на перфомансі, буде створено його відеоверсію.