Фойє київського готелю «Турист» панорама Русі прикрашала з дня його відкриття в 1987 році. Понад 30 років гостей столиці зустрічали зображення княгині Ольги та князя Ярослава з донькою Анною – королевою Франції, Агапіта Печерського, Клима Смолятича, птаха Сирина та інших героїв легенд і стародавньої історії Києва.
Над створенням горельєфного керамічного панно художниця Галина Севрук працювала цілих 7 років. Це була її остання монументальна робота. Щоб його розібрати керівництву готелю «Турист» вистачило одного дня.


На запитання журналістів про те, чи зв’язувалися з нею з приводу демонтажу панно, художниця відповіла:
«Ми живемо в такий час, коли ніхто нікого не питає. Ми живемо в країні, де твори монументального мистецтва юридично не існують і ніяк не враховано. Через це з 1991 року сотні мозаїк і барельєфів перестали існувати … На відміну від Литви, де кожна скульптура знаходиться на балансі міста, а тих, хто калічить монументальні твори, розшукує поліція».

В готелі причину демонтажу унікальної роботи пояснили тим, що вона не вписувалась в новий інтер’єр. Директор «Туристу» Віталій Драган запевнив, що панно демонтували «спеціалісти у даній сфері», і що усі його фрагменти збережені на 100% і відвезені на склад. Там панно чекатиме розпорядження Галини Севрук, що з ним далі зробити.

Художниця, в свою чергу, наполегливо попросила розмістити панно в публічному просторі: тож тепер перед столичною владою і громадськістю стоїть завдання знайти музей або інше громадське місце, де можна буде його змонтувати. Як один з варіантів, панно можна буде встановити в експозиції майбутнього музею керамічної лабораторії Ніни Федорової, який у майбутньому планується відкрити на території заповідника «Софія Київська». До цього часу фрагменти демонтованої роботи будуть зберігатися на складі.
Джерело: ФОКУС
Фото: зі сторінки Aleksey Krayevskiy у Facebook.
