Подорож порожнім містом

Відгук на виставку «Bus Stop» від мистецької групи EtchingRoom1

У Києві, в Dymchuk Gallery проходить виставка «Bus Stop». Це — проєкт мистецької групи EtchingRoom1 (Крістіни Ярош та Анни Ходькової). Художниці працюють разом з 2016 року: створюють графіку, офорти, мозаїки, інсталяції; активно беруть участь у виставках в Україні і за кордоном.

Виставка «Bus Stop» частково продовжує проєкт «Сьогодні ввечері залишусь вдома» (його презентували на початку 2020 року). Серія робіт мала таку ж структуру, як і «Bus Stop» — подорож пострадянським містом. Але в центрі уваги був інший сюжет, інший емоційний стан.

«Bus Stop» — це цілісна серія з графічних робіт і мозаїчного панно. За структурою виставка виглядає як «маршрут» порожнім, безлюдним містом. На усіх зображеннях — реалістичні, типові для пострадянського міста об’єкти: 

 • автобусна станція; 
 • дорожні знаки, що вказують напрямок об’їзду; 
 • автівки аварійних служб, 
 • заправка, 
 • поліклініка, 
 • кінотеатр, 
 • трамвайне депо…

Коли переходиш від однієї роботи до іншої, розглядаєш деталі, ніби занурюєшся в атмосферу покинутого міста. Міста, у якому зупинився час і зупинилося життя. Тут немає жодного натяку на пору року, немає людей, тварин і навіть рослин. 

Дерева є лише на мозаїчному панно, в центрі експозиції, проте і тут вони виглядають неживими, штучними. Мозаїчне панно радше вказує, що перед нами — автобусна зупинка, звична для пострадянського міста (або села).

Авторки не дають назв і коментарів до кожної роботи. Глядачі не знають, що сталося у місті, чому воно стало порожнім. Майже на кожній роботі є своєрідні «зачіпки»: 

 • червона стрілка, що показує праворуч, та аркуші з оголошеннями на вході у метро;
 • час — 03:21 — на малюнку з автівкою аварійної служби;
 • порожні афіші на будівлі кінотеатру…

Проте усі ці деталі не розкривають сюжет, лише спонукають уявляти, дофантазовувати його. Або — згадувати подібний досвід, подібні переживання з власного життя.

Я пригадала початок травня 2022 року, коли поверталася у Київ із Закарпаття, вперше від початку повномасштабної війни. Дорога, якою ми їздили безліч разів, була ніби тією самою, і водночас — зовсім іншою. Тож окремі «картинки» і емоції з тієї подорожі збереглися у пам’яті, мабуть, назавжди:

 • дорожні знаки із зафарбованими назвами сіл, міст і вулиць,
 • порожня обгоріла заправка,
 • покинутий підбитий танк з літерою «Z» на узбіччі дороги,
 • напівзруйнований пішохідний міст над дорогою.

А згодом, вдома, —  зів’ялий вазон на вікні, забуті дитячі рукавички на батареї, настінний календар, розгорнутий на сторінці лютого. Я торкалася своїх, застиглих у часі, речей і думала — що далі, яким буде моє життя, моєї сім’ї, країни…

Виставка «Bus Stop» викликає схожі відчуття. Графічні роботи тут виконані кольоровими олівцями на папері. Вони — наче ескізи, замальовки з подорожі, що передають настрій, показують окремі фрагменти, але багато деталей залишають поза кадром. В роботах «Bus Stop» немає жодного натяку на війну і протистояння — немає руїн, вирв, протитанкових їжаків або мішків з піском. Є лише концентрація на внутрішніх відчуттях порожнечі, тривоги, зупинки. 

Можливо, зупинка в цьому проєкті — метафора. Це той стан, коли звичне життя раптом завмерло — через шок, болісну втрату, або іншу несподівану подію. Коли довкола усе зупинилося, а всередині — порожнеча. Та водночас зупинка — це час, аби усвідомити те, що було, і подумати про те, що буде далі. Можливість обрати нові цінності, правила життя і новий маршрут для руху.

Виставка «Bus Stop» працюватиме до 25 лютого. Адреса — місто Київ, вул. Ярославська 21.

Підготувала Лариса Лавренюк.