Будинок Миколи Леонтовича у Шершнях буде відновлено

На конкурсі проектів з реновації будинку легендарного композитора обрано переможця. 

Фонд гуманітарного розвитку України оголосив результати конкурсу із реновації будинку, в якому провів своє дитинство найвідоміший у світі український композитор Микола Леонтович.

Переможцем конкурсу став архітектор Олексій Семирог-Орлик. Конкурсна комісія відзначила, що поданий архітектором проект є найкращим з точки зору збереження пам’яті Леонтовича та примноження культурної значимості спадку композитора для майбутнього.

Ми щасливі оголосити, що в історії Леонтовича зусиллями громадянського суспільства перегорнуто чорну сторінку забуття та нехтування», – заявила президент Фонду Наталія Заболотна.

Перші роки свого життя (1879-1887 рр.) майбутній автор «Щедрика» мешкав у селі Шершні на Вінниччині, де його батько працював сільським священником. Саме тут Леонтович отримав від батька перші уроки гри на музичних інструментах. І саме тут він вперше почув українські народні пісні, які згодом стали фундаментом його всесвітньо визнаного спадку.

У 1997-му році розпорядженням Вінницької обласної державної адміністрації будинок було занесено до переліку пам’яток місцевого значення, на ньому було встановлено відповідну меморіальну дошку. Але за два десятиліття, що минули з того часу, будинок опинився у майже зруйнованому стані, оскільки його доглядом цілеспрямовано не займався жоден орган державної чи обласної влади.

У 2017-му році Фонд гуманітарного розвитку України за підтримки громади села Шершні розпочав кампанію із порятунку цього будинку як пам’ятки культурної історії не тільки нашої держави, але усього світу – адже «Щедрик» авторства Леонтовича (в англомовній версії – Carol of the Bells) є найвідомішою різдвяною мелодією на усіх континентах.

Справа порятунку будинку Леонтовича отримала великий суспільний та медійний резонанс. У ЗМІ лунали критичні та обурені оцінки того, як українська держава ігнорує власну спадщину і, таким чином, сприяє її знищенню. До дискусії долучився міністр інфраструктури Володимир Омелян, який публічно дав доручення з’ясувати обставини використання цього будинку для відділення Укрпошти, яке частково займає будівлю.

У лютому 2018-го року Фонд оголосив проведення архітектурного конкурсу на реновацію будинку та створення у Шершнях комплексу Миколи Леонтовича, який би об’єднав кілька культурних та освітніх об’єктів.

Проект Олексія Семирога-Орлика передбачає збереження будинку Леонтовича у максимально автентичному вигляді завдяки використанню легких матеріалів та скла, що зможуть боронити будівлю від впливу зовнішнього середовища. Також буде підсилений фундамент будинку, замінена його підлога, а стіни планується очистити піскоструминною обробкою.

Поруч із будинком пропонується звести літній музичний театр під відкритим небом Open Air Leontovych Heart на 350 глядачів та школу-студію з музичними й мистецькими класами, де зможуть навчатися місцеві діти.

Запропонована архітектором театрально-концертна інфраструктура навколо будиночку Леонтовича дозволить приймати значні потоки туристів і розвивати Шершні як вектор культурного туризму України та Європи.

Наталія Заболотна наголосила, що громада села Шершні поставила крапку в спекуляціях про те, чи є будинок, який зараз намагаються врятувати, саме тою будівлею, в якій мешкала родина Леонтовичів.

Нагадаємо, після початку кампанії із збереження будинку Управління культури і мистецтв Вінницької ОДА виступило із заявою про те, що помешкання Леонтовичів насправді згоріло, а існуюча будівля не має стосунку до його родини. Громада села направила до цього органу вимогу надати історичні документи, що підтверджували б цю гіпотезу, але з Управління лише надійшов лист із повторенням раніше озвучених тез.

25 травня у Шершнях пройшли громадські слухання, на яких громада села ухвалила рішення про реновацію будинку саме як автентичного помешкання родини Миколи Леонтовича та відкинула закиди, що протирічать пам’яті живих мешканців села. Між громадою села та Фондом гуманітарного розвитку України підписаний Меморандум про реалізацію проекту із збереження будинку та розвитку Шершнів як місця пам’яті Леонтовича.