4 січня 2023 року Британський музей заявив, що проводить “конструктивні” перемовини із Грецією стосовно можливого повернення їй скульптур Парфенона. Музей неодноразово відмовляв Греції у реституції 2500-річної пам’ятки, мотивуючи рішення законністю придбання скульптур, а також законодавчою забороною продавати чи іншим чином розпоряджатися будь-якими предметами зі своєї колекції.
Предметом суперечки між Британським музеєм та Грецією є скульптурні композиції, що входять до колекції так званих “Мармурів Елгіна”. Вони були вивезені з Греції ще на початку ХІХ століття британським послом в Османській імперії лордом Елгіном, продані ним у 1816 році уряду Великої Британії та передані до Британського музею. Із того моменту ведуться дискусії щодо правомірності вивезення скульптур, які є символом свободи для Греції.
Інші частини скульптур Парфенону зберігаються в Національному археологічному музеї в Афінах, Луврі, Національному музеї Данії у Копенгагені, Музеї історії мистецтв у Відні, Університетському музеї Вюрцбурга, Мюнхенській гліптотеці. У грудні 2022 року за розпорядженням папи Франциска було прийняте рішення повернути Греції фрагменти скульптур, які донедавна були частиною колекції музеїв Ватикану.
У той же час Британський музей опублікував на сайті заяву. У ній музей закликав Грецію до нового партнерства в контексті вирішення проблеми мармурів Парфенона і висловив готовність до спрівпраці на різних рівнях, зокрема й вести перемовини із грецьким урядом. Однак представництво інституції наполягає, що планує діяти “в рамках закону” і не збирається демонтувати свою колекцію, яка “розповідає унікальну спільну історію всього людства”. У відповідь уряд Греції відмовляється визнавати право власності музея на скульптури. Позиція Греції та її інформаційні джерела вказують на відсутність консенсусу щодо форми передачі мармурів на даному етапі.
Більше про деколонізацію світових музеїв та проблему реституції творів мистецтва, зокрема скульптур Парфенона, читайте у статті історика мистецтв Владислава Хібовського на “Антикварі”.