Благодійна екскурсія на відновлення Стіни Пам’яті

У неділю, 28 листопада, у Києві відбудеться благодійна екскурсія Байковим кладовищем. Під час прогулянки стародавнім цвинтарем усі охочі зможуть дізнатися історію одного з наймасштабніших меморіалів світу — Стіни Пам’яті, варварськи знищеного радянською владою. Окрім цього, відвідувачі побачать скульптури та склепи, яким майже 200 років, поховання видатних особистостей України та дізнаються маловідомі факти про них. 

Організовують екскурсію агенція «Капітан Київ» у партнерстві з Фондом Збереження культурної спадщини Ади Рибачук та Володимира Мельніченка АРВМ. Участь у заході — за благодійними внесками. Усі зібрані кошти будуть передані фонду АРВМ на підтримку проєкту з відновлення Стіни Пам’яті.

Відвідати екскурсію можуть усі охочі, попередньо зареєструвавшись на сайті.

Зараз, з ініціативи фонду АРВМ, на Байковому кладовищі тривають роботи з відновлення горельєфів Стіни. В 2021 році центральну композицію «Берегиня» повністю очистили від бетону. Але це тільки 5% від усієї площі.

Фонд працює над створенням комплексного проєкту реконструкції пам’ятки та організовує збір коштів для продовження робіт. До слова, у проєкту з’явився Patreon.

Фонд Збереження культурної спадщини Ади Рибачук та Володимира Мельніченка працює з лютого 2020 року. Серед головних його цілей — захист та популяризація творчості АРВМ, відновлення Стіни Пам’яті та створення музею майстерні з роботами Ади Рибачук та Володимира Мельніченка. 

Стіна Пам’яті – наймасштабніший твір українського монументального мистецтва, що створювався в комплексі з київським крематорієм як частина Парку пам’яті. Її авторами є дует київських художників-монументалістів Ада Рибачук та Володимир Мельніченко (АРВМ). Ця просторова архітектурно-скульптурна композиція присвячена темі життя й смерті та насичена багатозначними метафорами й символами. Довжина  підпірної стіни пагорба — 200 м, висота —  близько 4 метрів. 

Художники працювали над Стіною Пам’яті протягом тринадцяти років, але в 1981 році, коли робота була закінчена і залишилося нанести кольоровий шар, керівництво держави заборонило художникам  її завершувати , бо сюжети на Стіні «суперечили комуністичним ідеалам і засадам соціалістичного реалізму». Тоді горельєфи було закрито металевими листами. На початку 1982 почали заливати бетоном. Відтоді рельєфи заховано під кам’яними мурами. 

18 травня 2018 року на фестивалі Art Week Kyiv презентували перший відновлений фрагмент «Стіни пам’яті», тоді вдалось розчистити 6 м² композиції «Берегиня».