У четвер, 14-го липня 2016 року, частина редакції журнали “Антиквар” поїхала у прес-тур до селищ Тальянки та Легедзине, де наразі діє Трипільська археологічна експедиція.
Цього року у Трипільської археологічної експедиції кругла дата – їй виповнюється 35 років. Але це – не єдина знаменна дата. Уже 15 років роботу експедиції спільно з американським благодійним фондом SEARCH Foundation підтримує бізнесмен і меценат Бертран Кост (Франція-США). Саме завдяки відомому французу, який багато років тому заснував свій бізнес в Україні й почав підтримувати розкопки трипільського поселення, українські вчені з Інституту Археології НАН України без підтримки з боку держави (!) можуть досліджувати одну з найдавніших і загадкових культур, яка коли-небудь існувала на території України.

Багатьом відомо, що Україна багата не тільки природними та промисловими ресурсами, але й культурно-історичними. На території нашої країни існували різноманітні культури, народності і племена. Однією з найбільш древніх, про яку відомо вченим, була культура трипільців, які жили на території сучасного Подніпров’я, Правобережної України і Подністров’я в V – IV тис. до н.е. Одним з найважливіших центрів вивчення трипільської культури в Україні є експедиція Інституту Археології НАН України, яка веде великі за обсягом польові дослідження на найбільшому давньоземлеробському поселенні-гіганті Трипільської культури біля с. Тальянки на Черкащині, де було здобуто велику кількість унікальних предметів енеолітичної доби та нову інформацію з давньої історії України. За своєю площею (близько 450 га) це найбільше з відомих у світі поселень мідно-кам’яного віку. З метою збереження цього унікального пам’ятника, на території поселення було засновано Державний історико-культурний заповідник «Трипільська культура».
За ці роки було досліджено 20 трипільських жител на тальянківському поселенні й по одному на поселеннях Доброводи, Косенівка, Аполянка, які дали важливий матеріал для вивчення архітектури давніх трипільців. Було відкрито й досліджено досі невідомі ями-котловани (місце давньої толоки), в яких вироблявся матеріал для домобудівництва; вперше досліджено спеціально побудований, гігантських розмірів трипільський «тік». Трипільською експедицією було відкрито унікальні гончарні горни дуже складної технологічної конструкції взагалі невідомих для світу нео-енеолітичної доби (подібні з’являються лише у античний час). Сьогодні ці об’єкти набули світового значення й обговорюються у археологічних колах Великобританії, Німеччини, Франції, Румунії тощо.
Зараз експедицією досліджується четверте житло в групі жител (великосімейної громади), до яких відноситься сім’я гончарів. Вперше в українській археології були проведені широкомасштабні експерименти по моделюванню давніх жител трипільської культури, які надали унікальну інформацію для вивчення проблем домобудівництва. Про існування цих стародавніх землеробів стало відомо ще 110 років тому, але, як кажуть дослідники, вивчення їх культури і побуту немає меж. Тільки на території села Тальянки знаходиться більше 2500 помешкань і будівель. В даний момент розкопано і досліджено близько 50-ти, так що роботи вистачить ще для багатьох поколінь археологів.

Завдяки роботі експедиції, в ній щорічно проходять археологічну практику й набувають досвіду студенти Національного університету «Києво-Могилянська академія», Київського Національного університету ім. Т. Г. Шевченка, Київського Національного педагогічного університету, Уманського педагогічного університету ім. П. Тичини та багатьох ін. Вже цього року у другій половині червня – першій половині липня на базі експедиції пройшли археологічну практику понад 70 студентів означених ВУЗів. Дехто просто приїздить на традиційну двотижневу практику, але є й волонтери, які залюбки проводять на розкопках місяць, а то й більше.

«Традиції моєї родини, що переходять з покоління в покоління, – жити і працювати так, щоб бачити, відкривати і примножувати знання, красу і добро в життя. Що може бути важливішим для людини? Більше 50 років тому мій дід заснував в Америці благодійний фонд SEARCH Foundation, завданням якого є фінансування культурних, соціальних і наукових проектів, яким складно знайти самостійно кошти для своєї роботи. Від початку моєї діяльності в Україні, я вважав своїм обов’язком надати посильну допомогу вченим, що самовіддано працюють,аби відкрити нашу загальну історію, історію Європи, частиною якої завжди була Україна. Для мене велика честь бути причетним до важливої і важкої роботі вчених, надавати їм підтримку і бути свідком того, як відкриваються нові сторінки нашої спільної історії. Я не колекціоную предмети трипільської культури, бо це заборонено, бо все, що тут знаходять, належить державі Україна. Я просто віддаю гроші на розвиток, на проведення досліджень для того, щоб люди знали про те, хто вони і звідки. Щорічна сума, яку ми виділяємо на фінансування, – це близько 30 тисяч доларів», – розповідає про свій 15-річний досвід співпраці з українськими вченими Бертран Кост.
Ми мали змогу поспілкуватися з такими діячами археологічної науки: Олексієм Корвіним-Піотровським, вченим секретарем Інституту Археології НАН України,кандидатом історичних наук; Чабанюком Владиславом Васильовичем, директором державного історико-культурного заповідника «Трипільська культура»; Овчинниковим Едуардом Вікторовичем, старшим науковим співробітником Інституту Археології НАН України, кандидатом історичних наук; меценатом Бертраном Костом; студентами-археологами, які проходять археологічну практику на Трипільській археологічній експедиції.
