10 найкрасивіших художніх музеїв в Америці

Не лише музейні експонати, але й самі музеї нерідко можна назвати витворами мистецтва. Це завжди особливий челлендж для архітекторів та дизайнерів – створити простір, який не лише вміщуватиме артефакти, а й говоритиме про їхню природу, пропонуватиме публіці умови для знайомства.

Одна з функцій будь-якої інституції – в тому, аби вітати своїх відвідувачів, тож не дивно, що більшість сучасних музеїв – це приголомшливі дизайнерські проекти, які приваблюють до себе меценатів.

Чого вартий лише проект музею Гуггенхайма у Нью-Йорку від Френка Ллойта Райта чи план художнього музею Мілвокі у Вісконсині від архітектора Сантьяго Калатрави – ці споруди настільки ж сміливі, наскільки й експонати, що в них зберігаються.

Пропонуємо добірку з 10 найбільш вражачих музеїв мистецтва в Америці.

Музей американського мистецтва Crystal Bridges (Бентонвіль, Арканзас)

Цей музейний комплекс заснувала Еліс Уолтон – дочка американського мультимільярдера, “батька” корпорації Walmart, а його архітектором виступив канадець Моше Сафді. Офіційно музей відкрився 11 листопада 2011 року і сьогодні пропонує безкоштовних вхід для усіх відвідувачів. Знаходиться він, до речі, у кількох милях від штаб-квартири Walmart.

Денверський художній музей (Денвер, Колорадо)

Цей музей є одним з найбільших на заході США. Одна з його цікавинок – багата колекція мистецтва індіанців, що вміщує близько 68000 експонатів. Денверський музей відкрився 1893 року, однак у 2006-му пережив останнє зі своїх стратегічних розширень: в цей рік добудували будівлю ім. Фредеріка Гамільтона і так званий Duncan Pavilion. Автор проекту – відомий американський архітектор-деконструктивіст Даніель Лібескінд.

Художній музей Вейсмана (Міннеаполіс, Міннесота)

Музей Вейсмана – це комплекс, розташований прямо на території Університету Міннесоти в Міннеаполісі. Його засновано 1934 року і названо на честь відомого колекціонера з Лос-Анджелесу Фредеріка Р. Вейсмана. Автор фантасмагоричного деконструктивістського проекту сучасної будівлі – Френк Гері.

Пулітцерівський фонд мистецтв (Сент-Луїс, Міссурі)

Будівля Пулітцеру спроектована всесвітньо відомим японським архітектором Тадао Андо. Власне, арт-простір, відкритий у 2001 році після майже 10-ти років планування, був перщим громадським проектом архітектора у США. У Пулітцері в різні роки виставлялися Енн Гамільтон, Річард Серра, Хіросі Сугімото, Еллсворт Келлі та інші. Вхід до музею безкоштовний.

Художній музей Північної Кароліни (Релі, Північна Кароліна)

З моменту заснування – 1947 року – один з найбільш відомих музеїв на півдні США пережив багато змін. Одне з останніх – кардинальне розширення і відкриття нової Західної будівлі у квітні 2010 року від нью-йоркських архітекторів з компанії Thomas Phifer and Partners.

Музей мистецтв Північної Дакоти (Гранд Форкс, Північна Дакота)

Цей комплекс – також частина університетської території (Університет Північної Дакоти), однак, на відміну від багатьох інших, він є приватною інституцією. У будівлі, спроектованій Гарві Хошуром, є три галереї, приміщення для лекцій та показів, магазин і кафе. Постійна колекція музею включає твори Аганети Дік, Рени Ефенді, Кікі Сміт.

Музей Гуггенхайма (Нью-Йорк, Нью-Йорк)

Музей, створений меценатом і колекціонером Соломоном Гуггенхаймом, розташовано на П’ятій авеню в межах так званої “музейної милі”. Він є одним з найстаріших та найбільш відвідуваних музеїв сучасного мистецтва у світі. Стиль архітектора Френка Ллойда Райда круто змінився, коли йому доручили проект Гуггенхайма: відмовившись від вже відомих моделей і схем, він запропонував відвідувачам пересуватись між поверхами внутрішньою безперервною спіраллю. Будівля Райта вважається одним з найбільш прикметних досягнень архітектури XX століття.

Художній музей Таубмана (Роанок, Вірджинія)

Новий простір музею Таубмана, що відкрився у 2008 році, створив архітектор Рендалл Стаут. Дизайн включає в себе прозоре скляне крило 77 футів заввишки і хвилястий дах, що віддзеркалює гори Блакитного хребта. У фондах музею – близько 2000 експонатів: роботи американських художників XIX та початку XX століття, а також колекція сучасного мистецтва та концепт-арту (в тому числі роботи таких художників як Джаспер Джонс і Джон Кейдж).

Музей мистецтв Флемінга (Берлінгтон, Вермонт)

Колишній Музей мистецтв Вермонтського університету відкрився у 1931 році. Архітектурний ансамбль у стилі, відомому як “Neocolonial” або ж “Colonial Revival”, був задуманий і реалізований Вільямом Мітчеллом Кендаллом з Нью-Йорка. Сьогодні колекція музею налічує близько 25 000 артефактів з різних епох та країн.

Художній музей Мілвокі (Мілуокі, Вісконсин)

Художній музей у портовому місті Мілуокі – один з найбільший у Сполучених Штатах сьогодні. Постійна колекція включає полотна європейських майстрів від XV до XX століття. Серед них такі імена як: Огюст Роден, Едгар Дега, Клод Моне, Анрі Тулуз-Лотрек, Френк Ллойд Райт, Пабло Пікассо, Марк Ротко, Енді Воргол тощо. Сучасна будівля відома завдяки іспанському архітектору на ім’я Сантьяго Калатрава: у 2001 році він побудував павільйон Квадраччі із рухомим сонцезахисним дахом в стилі біо-тек. Павільйон має два крила, що піднімаються вранці і опускаються вночі. У 2015 році відкрилось також ще одне приміщення музею, спроектоване Джеймсом Шилдсом.