Світ української ікони

Виставка "Світ української ікони"
Виставка “Світ української ікони”

Виставку, підготовлену Національним Києво-Печерським історико-культурним заповідником спільно з Благодійним фондом «Платар. Пам’яті Сергія Платонова», Фондом «Арт Інвест Групп», Музеєм Шереметьєвих та Аукціонним домом «Дукат», присвячено українському сакральному мистецтву — явищу абсолютно самобутньому, складному, що потребує серйозного вивчення й осмислення.

Буквально по крихтах збирається у наші дні інформація про регіональні іконописні школи та майстрів, аналізуються особливості письма та іконографії, уточнюється датування й місце створення пам’яток, виявляються свідчення широких культурних зв’язків України з іншими державами.

Добираючи експонати для цієї виставки, ми прагнули підкреслити унікальність і разом з тим дивовижне розмаїття українського іконопису, показати, як він розвивався, зберігаючи давні традиції та збагачуючись новими, суголосними часові рисами. Зробити це силами одного лише Києво-Печерського заповідника було б досить складно, адже багато що з «іконографічних рідкостей», а також поодинокі зразки локальних шкіл можна знайти тільки в приватних зібраннях. Саме приватні колекціонери першими звернули увагу і на народні ікони, і на пам’ятки XIX — початку XX століття, не обмежуючись лише «еталонними» старожитностями. Багато в чому їхніми стараннями крок за кроком відновлюється тисячолітня картина розвитку українського сакрального мистецтва, де поряд з безперечними шедеврами існують і менш видатні зразки, без яких, проте, ні масштаб, ані значення цієї картини оцінити неможливо.

Сподіваємось, що експозиція, розгорнута в одному з найбільших музейних комплексів країни, приверне велику кількість фахівців і стане стимулом до активнішого вивчення вітчизняного релігійного мистецтва. Посприяє цьому також видання каталогу, завдяки якому всі представлені на виставці пам’ятки буде введено в науковий обіг. А це означає, що дослідження десятків ікон і предметів прикладного мистецтва триватиме, що до цього процесу долучаться співробітники інших приватних і державних музеїв і що в історії нашої культури стане трохи менше «білих плям».

Експозиційний матеріал, що, крім ікон, включає різьблені Царські врата, давні натільні та процесійні хрести, хрести-енколпіони і зразки літургійного посуду, буде корисний мистецтвознавцям, реставраторам, іконописцям, колекціонерам і всім тим, хто цікавиться сакральним мистецтвом.

Проведення виставки в Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику, який відвідують тисячі наших співвітчизників і закордонних туристів, надає рідкісну можливість представити всьому світові українську ікону як цілком самостійний пласт художньої культури, як феномен, пізнання якого має бути продовжено.