Жак Шапіро. Київ – Париж

Ювілейна «Французька весна» запрошує глядачів відчути творчу атмосферу Парижа першої третини минулого століття.

10.04.2013

…На початку ХХ століття від нових ідей паризьке повітря було буквально наелектризованим. З усього світу сюди стікалися  митці, спраглі свободи і творчості. У кав’ярнях, студіях та непоказних квартирках Монмартру і Монпарнасу зароджувалося  мистецтво нової доби.

Серед усіх комун особливе місце посідав «Ля Руш», тобто «Вулик». Під його конусним дахом, у самому центрі творчого «бульйону» визрівали Модільяні, Шагал, Сутін, Леже, Архипенко… «У „Вулику” або подихали, або ставали знаменитостями», – так казали про паризький притулок його видатні мешканці. Жак Шапіро був із тих, хто вижив і став знаменитістю.

Натюрморт з черепом. 1930-ті рр.

Жаком він став 1925 року, приїхавши до Парижа. До цього на батьківщині його знали як Якова Шапіро. Він народився у 1897 р. у місті Двінську, отримав традиційну єврейську освіту і почав вчитися на художника. У 1915-1920 рр. здобував художню освіту в Харкові та Києві. Керував художньою школою у Катеринославі (нині Дніпропетровськ). Був учасником заходів художньої секції київської «Культур-Ліги». У 1920 р. продовжив навчання у Петрограді, одночасно працюючи декоратором у театрі В. Мейєрхольда. Згодом переїхав до Москви, де працював з театром-студією Є. Вахтангова і почав активно експонуватись. Вже відомим театральним художником Шапіро виїхав до Франції. Він брав активну участь у художньому житті Парижа й органічно влився до «Паризької школи». Виставляв свої твори на салонах: «Осінньому», «Тюїльрі», «Незалежних» та «Наднезалежних», провів персональні виставки у Парижі та за кордоном. Після Другої світової війни разом із Марком Шагалом очолив успішну кампанію на захист будівлі «Вулика»; у 1960 р. випустив книгу спогадів про «Вулик» – «La Ruche».


Портрет О.Архипенка. 1950-ті рр.

У Національному художньому музеї України на вас чекає символічне rendez-vous з художником, який брав участь у формуванні мистецтва ХХ століття, – учасником «Паризької школи» Жаком Шапіро. À bientôt!

Корабель. 1950-ті рр.

Виставка представить близько 60 графічних і живописних творів митця, наданих приватними колекціонерами, а також фотоматеріали, які проілюструють життя художника.

Дивіться також
Космополитизм и региональная конъюнктура