Михайло Жук — талановитий український митець-модерніст, письменник, педагог, громадський діяч. Його твори — і живописні, і літературні — це важлива частина української культурної спадщини. Втім, багато років усі вони були у забутті. Музей сучасного мистецтва Одеси в партнерстві з Національним художнім музеєм України за підтримки Українського культурного фонду реалізував великий проєкт «Михайло Жук — вісник Відродження». Про деталі цього проєкту та участь у ньому «Антиквару» читайте у нашому матеріалі.
Про життя Михайла Жука
Михайло Жук народився 1883 року у Каховці. Пережив три війни: Першу світову, громадянську і Другу світову. У його житті був і успіх, і забуття.
Митець був сином робітника-маляра. З 8 років йому довелося працювати на сезонних роботах. Та згодом пощастило: Михайло навчався у школі Миколи Мурашка і Краківській академії красних мистецтв.
Михайло Жук викладав малювання у духовній семінарії та дівочому єпархіальному училищі (у Чернігові), був одним із професорів-фундаторів Української академії мистецтв (у Києві), викладав та був проректором у одеському Політехнікумі образотворчих мистецтв (згодом — Художньому училищі імені Митрофана Грекова).
Михайлу Жуку довелося жити у складні часи «Розстріляного відродження». Він пережив злидні, арешт, життя в окупації та зумів зробити і зберегти портрети тогочасних «ворогів народу»: Миколи Зерова, Леся Курбаса, Миколи Хвильового, Володимира Ярошенка, Миколи та Марка Вороних, Дмитра Тася, Дмитра Загули, Володимира Винниченка, Володимира Сосюри, Василя Чумака.
Впродовж багатьох років творчість Михайла Жука була примусово забутою. Його живопис і літературний архів розійшовся по приватних збірках Одеси. Втім, ще й досі ім’я Михайла Жука і його твори не дуже відомі в Україні.
Про проєкт «Михайло Жук — вісник Відродження»
Щоб всебічно показати творчість і захоплення Михайла Жука, Музей сучасного мистецтва Одеси в партнерстві з Національним художнім музеєм України за підтримки Українського культурного фонду реалізував великий проєкт «Михайло Жук — вісник Відродження». Проєкт охоплює:
- Виставку «Михайло Жук — вісник Відродження», яка проходить у Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького з 23 серпня до 27 вересня 2023 року. Кураторка виставки — Олена Кашуба-Вольвач. Партнери: Національний художній музей України, Національний музей у Львові ім. Андрея Шептицького, Одеський літературний музей, Чернігівський художній музей, галерея НЮ-арт, колекціонери Віталій Лісничий, Роксолана Лемик та сім’я Маркових.
- Розробку та створення онлайн-каталогу творів Михайла Жука з музейних і приватних колекцій України. Для створення каталогу дослідники зібрали та опрацювали інформацію про переважну більшість творів художника (щонайменше 310 позицій).
- Відтворення за оригінальними ескізами Михайла Жука декорованих порцелянових виробів (авторка надглазурного розпису — сучасна майстриня-керамістка Олена Жернова).
- Друк двох репринтних видань літературних творів Михайла Жука з авторськими ілюстраціями, які не видавалися після 1920 року (репринти підготували до друку у видавнивничому домі «Антиквар»).
Михайло Жук — літератор
Хоч здебільшого Михайла Жука знають як художника, його життя було тісно пов’язане і з літературою. Він писав вірші, малу прозу, казки і оповідання для дітей, п’єси, публікувався у пресі як літературний критик.
Серед репринтних видань, виданих у межах проєкту:
- П’єса «Мефісто» — унікальне видання з фондів Одеського літературного музею. Особливість екземпляру для репринту — вклеєний автором рукописний «Пролог», який Михайло Жук написав вже після видання книги.
- Казка «Правда і неправда» — унікальне видання із фондів МСМО (Музею сучасного мистецтва Одеси). Вона не видавалась з радянських часів. Екземпляр, який використали для репринту, — також особливий, у ньому автор розфарбував кольоровою гуашшю (або аквареллю) власну обкладинку.
Репринтні видання надішлють у бібліотеки і культурно-мистецькі інституції.