Венеційська бієнале 2024

Навесні у Венеції розпочнеться ювілейна Biennale Arte. Україну на міжнародній виставці представить мистецький проєкт «Плетіння сіток».

Про 60-ту Венеційську бієнале

60-та Міжнародна художня виставка відбуватиметься цього року на виставкових майданчиках Джардіні та Арсенале з 20 квітня до 24 листопада 2024 року (попереднє відкриття: 17, 18 та 19 квітня). Куратором бієнале цього разу став Адріано Педроса, директор Художнього музею Сан-Паулу Ассіс Шатобріан — MASP, лауреат премії Одрі Ірмас за кураторську майстерність 2023 року, яка була вручена Центром кураторських досліджень Бард-коледжу в Нью-Йорку.

Назва цьогорічної Венеційської бієнале Stranieri Ovunque («Іноземці всюди») була зумовлена серією робіт французького арт-колективу Клер Фонтен, розпочатою у 2004 році. Митці покликаються на назву туринського колективу, який боровся проти расизму та ксенофобії в Італії на початку 2000-х. Бієнале цього року висвітлить творчість художників різного походження, приверне увагу до раніше маргіналізованих груп, таких як іммігранти, експатріанти, представники квір-спільноти та корінні народи.

На ювілейній 60-й Венеційській бієнале представлять 90 національних експозицій в історичних павільйонах Джардіні, Арсенале та в центрі Венеції. 

Про український проєкт на виставці

Україну цього року представить мистецький проєкт «Плетіння сіток» громадської організації «Українська фотографія». Кураторами проєкту виступили Максим Горбацький та Вікторія Бавикіна.

Робота відсилає до метафори плетіння маскувальної сітки як спільної дії. Автори проєкту — українські художники Катя Бучацька, Андрій та Лія Достлєви, Андрій Рачинський, Данило Ревковський. До роботи над проєктом також були залучені Міша Букша, Олександр Бурлака та Олена Касперович.

Фото надала команда українського павільйону.

«Це спільна дія, що допомагає і самим людям. Але учасники в ній дуже вільні, це горизонтальна взаємодія. Це видалося нам хорошою метафорою того, що українці переживають зараз, і загалом після Революції Гідності. В українців дуже зросла потреба колективної дії, вона стала однією з умов нашого виживання. Але при цьому, ця взаємодія не применшує жодного учасника процесу, дозволяючи кожному емансипуватися. Наш проєкт не протиставляє колективне й індивідуальне, а навпаки — підсилює», — пояснили куратори проєкту.

Дізнатися більше про 60-ту ювілейну Венеційську бієнале: https://www.labiennale.org/en/art/2024 .

Підготували Наталія Шпітковська та Ігор Михайленко.