Тизери, відео-нарізки вистав та смішні скетчі: як українські театри завойовують аудиторію у ТікТоці

Хвиля цікавості до українського театру захопила не лише глядацькі зали, а й соціальні мережі. Зокрема, короткі відео від театрів у ТікТоці збирають тисячі або й сотні тисяч переглядів. Як театрали комунікують з глядачами у цій соцмережі, як реагують на актуальні виклики та що визначає популярність відео — у колонці Вікторії Корнієнко.

До певного часу я прокрастинувала в ТікТоці. Моє ставлення до цієї мережі змінили дві події: стрічку заполонили відео-нарізки з вистави «Конотопська відьма» із сотнями тисяч переглядів, та на мою особисту сторінку підписався керівник одного зі столичних театрів.

Платформа, що не перший рік перевищує показники популярності Facebook та Instagram (тільки у 2018-му в App Store її завантажили більш ніж мільярд разів), нарешті інтегрувалася у систему комунікацій театральної спільноти, і екрани користувачів заполонила лавина яскравого, смішного, естетичного контенту, позбавленого тягаря оціночного судження.

Тепер важко розібратися: чи успіх «Конотопської відьми» в мережі став результатом вдалої роботи комунікаційників, чи стихійна хвиля популярності вистави серед користувачів ТікТоку спонукала театри опанувати інструменти додатку. Та є факти, які говорять самі за себе — кількість переглядів за хештегом #конотопська відьма сягнули 33,3 млн, і зараз важко знайти театр, який би не мав сторінки ТікТок. 

(Натисніть на фото, щоб переглянути відео.)

Спробуємо розібратися, як українські театри працюють з можливостями охоплень соціальної мережі, і які методи використовують для завоювання нової аудиторії. 

Модератор сторінки Молодого театру, серед тизерів до вистав, захоплює нашу увагу безліччю скетчів про відвідування театру: 

  • іронічно висвітлює поведінку глядачів та акторів під час вистави,
  • з гумором нагадує завчасно купувати квитки,
  • попереджає про наслідки запізнення на вистави. 

Для останнього проекту «Кабаре» комунікаційники театру навіть створили окрему сторінку.

(Натисніть на фото, щоб переглянути відео.)
(Натисніть на фото, щоб переглянути відео.)

Театр на лівому березі Дніпра і в цьому просторі тримає свою планку актуальності. Його сторінка реагувала і на закриття частини синьої гілки метро, і на падіння мережі Київстар. 

(Натисніть на фото, щоб переглянути відео.)

Щемне відео, на якому монолог актора Олега Стефана з вистави «Намалюй мені літак» перериває сигнал повітряної тривоги, ніби документує втручання війни у роботу театру.

(Натисніть на фото, щоб переглянути відео.)

Одеський академічний музично-драматичний театр імені В. Василька спрямував увесь потенціал мережі на промоцію своєї прем’єрної вистави «Карпатський вестерн». Але і тут серед безлічі відео-нарізок можна знайти міні-репортаж з радіодиктанту національної єдності-2023 та читання віршів від актора та захисника України Дениса Гранчака, що допомагає театру персоніфікуватися перед аудиторією. 

Флешмоб ведення ТікТок-блогів підхопили і працівники театрів (є окремі акторські сторінки, можна знайти відео з цехів гримування, адміністрації, костюмерних). Ця мережа відкинула стандарти подання інформації, до яких театри звикли у Facebook та Instagram, проте дала можливість як ніколи зменшити дистанцію між театрами та їх аудиторією. 

Отже, обсяг театрального відео-контенту невпинно збільшується — хештег #театр вже набрав 2,5 більйони переглядів. Єдиний критерій оцінювання в соцмережі — власне судження користувачів, а значить, тут театри обходитимуть вимоги професійної критики, і популярність вистави визначатиме кількість переглядів.