США ПОВЕРНУЛИ ПАЛЕСТИНІ ВИКРАДЕНУ ІСТОРИЧНУ ПАМ’ЯТКУ

США повернули Палестині раніше викрадену ложку зі слонової кістки, виготовлену в Асирійській імперії: нею асирійці додавали пахощі у вогонь під час жертвопринесень богам та померлим. Старожитність датують 700 – 800 р. до Р. Х. Експерти вважають, що предмет був викрадений мародерами з місця археологічних розкопок у палестинському селищі Аль-Кум і незаконно перепроданий американському мільярдеру Майклу Стейнхардту у 2003 році, у якого старожитність вилучили. Повернення артефакту стало історичною подією: США вперше здійснили репатріацію культурного об’єкта Палестинській адміністрації.

Джордж Нолл, голова Управління США у справах Палестини, повертає викрадену раніше ложку зі слонової кістки міністру туризму та старожитностей Палестини Рулі Маайя у Віфлеємі. 5 січня 2023 року. Джерело: U.S. Office of Palestinian Affairs

Ложка зі слонової кістки з Палестини була серед інших 180 цінних історичних предметів, вилучених в американського колекціонера-мільярдера Майкла Стейнхардта на загальну суму 70 мільйонів доларів. У 2021 році після 4-річного міжнародного розслідування вдалося встановити, що об’єктами торгівлі мільярдера, починаючи із 1987 року, стали близько 1000 одиниць старовинних речей, незаконно вивезених із 11 країн. Стейнхардт отримав пожиттєву заборону на придбання будь-яких старожитностей. Частину викрадених речей вже повернули в Ірак, Лівію, Ізраїль, Італію, Йорданію.

5 січня 2023 року у Віфлеємі офіційні особи США та Палестини взяли участь у церемонії, присвяченій репатріації. Міністерка туризму і старожитностей Палестини Рула Маайя відзначила, що повернений артефакт “набуває особливого значення та реальної наукової й археологічної цінності у місці свого походження”.

У свою чергу США наголосили на зміцненні культурного партнерства з Палестиною. Однак варто зауважити, що США, як і інші країни “Великої сімки”, не визнають Палестину незалежною державою. У документах досі фігурує назва “Палестинська автономія”, адже США мають намір дотримуватися такої політики й надалі до досягнення угоди щодо створення держави з чіткими кордонами.

На головному зображенні — косметична ложка зі слонової кістки, викрадена у Палестині та повернута їй у 2023 році. Джерело: Manhattan District Attorney’s Office.