Сьогодні, 29 вересня о 15:00 у Софійському соборі відкриють виставку «СОФІЙСЬКА ПОКРОВА».
На ній представлять 10 ікон Покрови XVII-XIX ст. з різних регіонів України. Та 11-ий образ — Покрову з іконостасу Святої Софії (вперше її можна буде розглянути зблизька).
Загадка «Софійської Покрови»
Лише у травні цього року реставратори та науковці з’ясували, що образ з іконостасу Софійського собору містить ще одне, приховане зображення. Під час планових реставраційних робіт вони помітили, що крізь шар фарби на іконі Покрови проступають загадкові силуети. Це натякало на те, що ікона була переписана.
Щоб з’ясувати, коли і як була переписана ікона, фахівці медичної мережі «Добробут» провели рентгенологічне дослідження. З’ясувалося, що ікона була переписана повністю. Під олійним шаром записів XIX ст. у світлі рентгену вчені побачили забутий шедевр іконопису доби козацького бароко — «Софійську Покрову» (сер. XVIII ст.).
Під час виставки відвідувачі зможуть роздивитися цю загадкову ікону зблизька і побачити прихований образ «Софійської Покрови» на мультимедійному екрані.
Про зображення Покрови на іконах
Відомо, що на традиційну іконографію Покрови визначальний вплив справило «Житіє Андрія Юродивого». У ньому змальована історія чудесного явлення Богородиці у Влахернській церкві в Константинополі, де зберігалися головні Богородичні реліквії Візантії — її плат, ризи та пояс.
Втім, у експозиції представлені не тільки класичні образи Покрови з різних регіонів України. Серед ікон з «Колекції родини Понамарчуків» є образи, де події розгортаються поза межами храму, а омофор Божої Матері замінено на плащ (мантію), який покриває цілком конкретні світські портретні образи. Ций тип іконографії суголосний покровським іконам і має назву «Madonna della Misericordia» (Мадонна Милосердя). До подібного типу ікон належить і прихований образ «Софійської Покрови» (сер. XVIII ст.).
Відкриття виставки — 29.09 (15:00), Софійський собор (м. Київ, вулиця Володимирська, 24).