Одеський художній музей запрошує на своє 121-річчя

6 листопада Одеському художньому музею виповнюється 121 рік. Святкуватимуть день народження у вихідні, 7 і 8 листопада. У ці дні діятиме єдиний квиток на вхід до основної експозиції і на виставку Михаїла Реви «Одкровення/Revelation». Частину картин і скульптур можна буде побачити у дворі музею, де на гостей також очікуватиме музична програма від джазового гурту «Mess Around Band».

За бажанням усі охочі можуть зробити подарунок музею, який сприятиме ефективнішій роботі закладу. У віш-листі — список зі 121 подарунку на будь-який смак і гаманець.

Одеський художній музей вперше відкрився для відвідувань 6 листопада (за новим стилем) 1899 року. Будівлю палацу Потоцьких, в якому він розташовується донині, у 1889 році викупив і передав місту відомий меценат, якого чотири рази обирали міським головою Одеси, Григорій Маразлі. Діяч зазначив, що в ній мають бути облаштовані «суспільно корисні заклади», зокрема, музей красних мистецтв. Будівля коштувала Григорію Маразлі шалених грошей, майже 300 тисяч рублів. 140 тисяч він заплатив за маєток і ще 150 тисяч витратив на погашення боргів попередніх власників. У перерахунку на сучасні гроші це більш ніж два мільйони доларів. Наступні 9 років зайняло юридичне оформлення дарунку Маразлі і пошук міською владою коштів на ремонт приміщення. Нарешті, у 1898 році Одеська міська управа узгодила з Товариством красних мистецтв влаштування в палаці музею.

Інтер’єри музею у 1900 році, автор: Адольф Горенштейн. З архіву Одеського художнього музею

На момент відкриття Міського музею красних мистецтв його колекція складалася зі 128 робіт, нині вона налічує понад десять тисяч експонатів. Художники і меценати одразу ж почали дарувати новому музею твори з власної колекції, завдяки чому зібрання поповнилось роботами Айвазовського, Бенуа, гравюрами з картин Рубенса. Нині у музеї можна побачити полотна визнаних майстрів мистецтва XІХ–XX століть: Іллі Рєпіна, Ісаака Левітана, Василя Сурикова, Михайла Врубеля, Валентина Сєрова, Миколи Реріха, Зінаїди Серебрякової, Костянтина Сомова, Наталії Гончарової, Василя Кандинського та багатьох інших. Особливий інтерес має колекція православних ікон (російська та українська ікона XVI–XIX століття). У відділі сучасного мистецтва представлені роботи художників, написані починаючи з 20-х років ХХ століття, зокрема, представників одеського нонконформізму. Також при музеї працює експериментальна галерея «Жовті Велетні», де проходять виставки сучасних українських художників.

Фото та джерело: Одеський художній музей / Facebook