Никифор

Наш Никифор

Никифор

16 травня у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відкривається виставка творів лемківського наївного художника Никифора з колекції Окружного Музею у Новому Сончі (Польща).

13.05.2013

16 травня у Національному музеъ українського народного декоративного мистецтва відкривається виставка творів лемківського наївного художника Никифора з колекції Окружного Музею у Новому Сончі (Польща).

Виставка Никифора – це перша в Україні широка презентація творчості відомого художника наївного мистецтва Никифора (Єпіфанія) Дровняка (1895–1968).

На виставці буде представлено 100 оригінальних робіт майстра, виконаних у різних техніках (акварель, гуаш, пастель, олівець), його особисті речі та фотографії, що зберігаються у колекції Окружного музею у Новому Сончі (Польща).

Никифор був лемком із Криниці, найпопулярнішого у міжвоєнну добу польського курорту. Справжнє прізвище митця – Дровняк, проте, до історії польської та світової історії мистецтва він увійшов під іменем Никифора Криницького. Сам художник підписував свої картини словами «Никифор художник – Никифор митець». Провівши дитинство і більшу частину життя у великій скруті, наприкінці життєвого шляху він був удостоєний честі експонувати свої картини у музеях і престижних галереях усього світу.

Никифора, як художника, світ відкрив 1932 року, коли у Парижі, в галереї Леон Марсель, експонувалася його виставка з 200 малюнків. Але справжню славу митцю принесло експонування його робіт у Парижі 1959 року. Відтоді творчість Никифора набула світового визнання.

Картини Никифора Дровняка порівнюють з найкращими зразками українського наївного мистецтва XVI–XIX ст. – зображеннями «Козака Мамая», іконами і побутовими портретами, малюнками на склі та дереворізами; його прізвище стоїть поряд з іменами М. Примаченко, Н. Піросманішвілі, А. Руссо, І. Генералича.

Крім того, 16 травня директор Музею Никифора у Криниці Збігнєв Воланін прочитає лекцію про життя і творчість майстра.

17 травня у малій залі Будинку кіно покажуть художній фільм «Мій Никифор» (режисер Кшиштоф Краузе, 2004) та документальні фільми «Такий світ» (режисер Тадеуш Стефанек, 1968) і «Майстер Никифор» (режисер Ян Ломніцький, 1968).

Проект реалізовано за підтримки Міністерства культури та національної спадщини Республіки Польща, Польського інституту у Києві та під почесним патронатом Посла Республіки Польща в Україні Генрика Літвіна.