ІННА КАЛЕНСЬКА
Історикиня мистецтв, арт-менеджерка галереї Imagine Point
8 грудня 2022 року в арт-просторі Avangarden Gallery відбулося відкриття групової виставки під назвою “Відбій тривоги”. Відповідно до кураторського висловлення — це “життєстверджуюча виставка українських художників”, що має на меті силуетно підкреслити незламність культурного фронту та українського народу в цілому.
Експозицію виставки склали роботи митців та мисткинь, які працюють з різними медіумами. Серед них — Сестри Фельдман, Ірина Максимова, Артем Прут, Вова Кено, Олександра Токарева, Яна Святкіна та інші.
Згідно концепції виставки, персональні художні практики та мистецтво загалом є каталізаторами перетворення надій, страхів та емоцій від сприйняття навколишнього світу у мистецький твір, цілісність якого апелює до персоналії самого автора.
Нині українці живуть у непростий час, і питання саморефлексії над побаченим та почутим стає більше потребою, аніж особистим бажанням. Далеко не вперше мистецтво для багатьох стає відправною точкою у цьому напрямку, створюючи терапевтичний ефект при взаємодії з твором, як для митця, так і для глядача.
З точки зору теорїі мистецтва подібна взаємодія є нерегульованою та може пояснюватися простором для власних інтерпретацій, де ключовою практикою є присвоєння значень та створення уподібнень. В той же час, на думку психологів, споглядання чи процес створення мистецтва має терапевтичну дію, що допомагає знайти внутрішню опору та стабілізувати стан людини. Так чи інакше, кураторська риторика близька левовій частці відвідувачів виставки.
Експоновані роботи утворюють полілог всередині мистецького простору, адже групова виставка – це, зазвичай, тематичне висловлення кожного автора, що може корелювати, або навпаки, бути повністю протиставленим іншому. На виставці “Відбій тривоги” роботи, інспіровані бажанням митців жити, творити, допомагати та донатити, є особистою перцепцією авторів даних їм викликів та їх відповіддю на це.
До прикладу, Сестри Фельдман свій спектр боротьби помістили в роботі під назвою “Glory to Ukraine”, яка являє собою масштабну колоду карт таро, що оприявнює українську символіку. Подібний жест схожий на активну фазу особистої дуелі з зовнішнім ворогом.

Пвх, цифровий друк
Яна Святкіна представила низку невеликих зображень із серії “Мої малюнки в прихистку”, які апелюють до особистісних переживань та фіксації найтяжчого періоду життя авторки.

Масляна і воскова пастель, олівці
Робота Олександри Токаревої “NO WAR in UKRAINE” зображає тиху та спокійну землю, де реальне сьогодення українців назавжди законсервоване в кубі, на який наведено приціл. Ймовірно, в наступний момент воно буде знищене назавжди.

Папір, акварель, акрил
Мирне та розмірене життя українців зараз, на жаль, спотворене російським вторгненням. Однак факти проведення таких тематичних виставок, продовження діяльності культурно-мистецької спільноти, бажання митців висловити свою думку та привернути увагу до подій в Україні уже демонструють наявність рушійної сили, що долає синдром відкладеного життя українців.