Миколаївський обласний художній музей ім. Верещагіна презентував альбом про історію розвитку установи «Музей та місто: 100 років разом». Видання складається з восьми розділів, які в хронологічному порядку оповідають про створення, розвиток та діяльність однієї з кращих художніх скарбниць України. Книгу проілюстровано архівними світлинами та фотокопіями документів.
Свій 100-річний ювілей музей Верещагіна відсвяткував ще у 2014 році. До читача книга, що підсумовує столітній досвід мистецької установи, йшла сім років. Над її створенням працювали як чинні, так і колишні співробітники музею. За сто років свого існування музей Верещагіна став очевидцем значних історичних звершень та перетворень суспільного життя: змінювалися держави, режими, керівники. Незмінним залишалося лише мистецтво. Музей Верещагіна став справжньою окрасою Миколаєва. Нині його музейна колекція налічує понад 18 000 експонатів. Значна частина яких знайшла своє відображення на сторінках нової книги про музей. Наклад видання невеликий – всього 80 екземплярів. Частину книжок передадуть до бібліотек Миколаєва.
За сто років існування Миколаївський музей не раз змінював місце розташування, втрачав колекцію і завдяки небайдужим містянам створював нову. У своїй назві художній заклад уславив ім’я художника-баталіста середини ХІХ – початку ХХ століття Василя Верещагіна, колекція картин, малюнків та етюдів якого (близько 400 робіт), стала основою для створення музею. Згодом із Петербурзької художньої академії було отримано картини та скульптури знакових майстрів, серед яких, Айвазовський, Громме, Маковський та ін. У 1917 році музей поповнився картинами, порцеляновими вазами й статуетками із приватних колекцій Сенкевича і Кудрявцева.
До початку Другої світової війни до колекції надійшли картини, скульптури та вітражі передових українських та європейських митців. В цей час загальна кількість музейних предметів налічувала 850 експонатів. Під час нацистської окупації музей був вщент розграбований. Проте, після звільнення Миколаєва 28 березня 1944 року, відновив свою роботу, займаючи лише 2 кімнати: в одній було експоновано картини Верещагіна, в іншій – твори миколаївських художників. До кінця 1944 року було знайдено іще 22 картини, 20 скульптурних робіт, 30 експонатів стильних меблів.
За останні понад 70 років співробітникам музею вдалося примножити збірку до 18 000 експонатів. Нагадаємо, що торік запрацював веб-ресурс, на якому у цифровому форматі було викладено чималу частку творів із колекції Миколаївського обласного художнього музею ім. Верещагіна.