На сайті Кабінету Міністрів України з’явилася відповідь на петицію з вимогою скасувати “реорганізацію” Довженко-Центру, яка набрала 25 тисяч необхідних підписів. Уряд, на жаль, лише відтворив маніпулятивні тези Держкіно, яке цілеспрямовано намагається знищити національний кіноархів. Некомпетентне рішення ставить під загрозу культурну спадщину України, а також її міжнародну репутацію.
Кабмін наголосив, що колекція фільмів є державною власністю, яку передали Довженко-Центру на зберігання, а сама діяльність центру є збитковою: “Центр здійснює свою статутну діяльність за рахунок дотації, отриманої від держави, а також доходів, отриманих від оренди приміщень. Разом з тим адміністративні та інші витрати перевищують обсяги бюджетного фінансування в розділі витрат на оплату праці з відрахуваннями на соціальні заходи”.
Раніше в.о. директора Довженко-Центру Олена Гончарук зазначала, що подібні твердження є не більше, ніж маніпуляцією.
Заходи, передбачені процесом “реорганізації” установи, означають ліквідацію національного кіноархіву, який із 1994 року послідовно займається збереженням, дослідженням та популяризацією українського кіно. Згідно з наказом Держкіно всі фільми з колекції, а також майно Довженко-Центру мають бути передані Державній установі “Науковий центр кінематографії України”. Саме на цю установу із сумнівною репутацією планується покласти відповідальність за збереження унікального культурного спадку України. Більше того, у разі реалізації плану “реорганізації” колекція Довженко-Центру, яку формували з 1960-х років, буде недоцільно розділена між різними структурами. При цьому, в наказі Держкіно таке рішення жодним чином не обґрунтовується і не аргументується.
Довженко-Центр — найбільший і єдиний міжнародно визнаний кіноархів України, в якому зберігається понад 10000 найменувань (більше 60 000 одиниць зберігання) художніх, документальних, анімаційних українських та закордонних фільмів, понад 24 000 архівних документів з історії українського кіно, понад 400 музейних експонатів.
Лише за останні роки Довженко-Центр провів десятки наукових, кінематографічних та освітніх заходів. У 2022 році, попри повномасштабну війну і скорочення фінансування, установа провела низку заходів, які забезпечили внутрішню та міжнародну підтримку України. Реакція Кабміну і позиція Держкіно означають збереження загрози знищення Довженко-Центру.