«КИЇВСЬКІ АДРЕСИ МИХАЙЛА ВРУБЕЛЯ»

Національний музей «Київська картинна галерея» презентував книгу «Київські адреси Михайла Врубеля». видання відкриває маловідомі сторінки короткого, але яскравого періоду життя в Києві всесвітньо відомого художника. 

У Національному музеї «Київська картинна галерея» зберігається унікальна колекція творів М. О. Врубеля – одного з найвідоміших художників «Срібного століття», яке іноді називають «Епохою М. Врубеля». Ця колекція відома далеко за межами України і завжди викликала пильний інтерес як у широкої глядацької аудиторії, так і у фахівців-мистецтвознавців, а також істориків і краєзнавців. Досить назвати хрестоматійно відомі твори геніального майстра із зібрання музею: «Дівчинка на тлі персидського килима», «Східна казка», ескізи для розпису Володимирського собору на тему «Надгробного плачу» і «Воскресіння».

Музейна колекція М. Врубеля налічує 185 творів, включаючи живопис (5), графіку (171), скульптуру та декоративно-ужиткове мистецтво (9). Вона відрізняється жанровим розмаїттям: пейзажі, портрети, натюрморти, ескізи монументальних розписів та ін.

Неповторністю колекції є те, що більша її частина – це графічні роботи (рисунки та акварелі), яка в силу великої чутливості до світлового впливу, здебільшого вимушено перебуває в запасниках музею. Цей розділ колекції має величезну значущість для дослідників творчості М.О. Врубеля, істориків, краєзнавців.

Видання представить унікальні ескізи нездійснених розписів Володимирського собору, портрети відомих киян, зокрема, А.В. та Е.Л. Прахових, письменника І. Ясинського та ін., та пейзажні замальовки Врубеля з краєвидами київської Куренівки, Лук’янівки, місцевості Кинь-Ґрусть.

Авторами видання «Київські адреси Михайла Врубеля» стали провідна наукова співробітниця відділу науково-дослідної роботи Національного музею «Київська картинна галерея» Наталія Агеєва, а також завідувачка відділу «Київ другої половини XVII ст. – лютий 1917 р.» Музею історії міста Києва Ольга Друг.

Каталог «Київські адреси Михайла Врубеля» видано завдяки підтримці Українського культурного фонду і не передбачає комерційного розповсюдження. Незабаром його примірники будуть відправлені в спеціалізовані бібліотеки, культурно-мистецькі установи та вищі навчальні заклади країни. PDF-версія путівника найближчим часом буде доступна для перегляду на сайті Київської картинної галереї.

Проєкт реалізується видавничим домом «Антиквар» у співраці з Національним музеєм «Київська картинна галерея» за підтримки Українського культурного фонду.