В Чернігівському обласному художньому музеї імені Григорія Галагана відкрилася виставка графіки Анатолія Девяніна, колишнього головного художника видавництва “Мистецтво”. |
19.02.2013
В Чернігівському обласному художньому музеї імені Григорія Галагана відкрилася виставка графіки Анатолія Девяніна (1911-1986).
Анатолій Михайлович Девянін народився 11 жовтня 1911 року в місті Харкові в родині службовців. У 1930 році він вступив до Харківського художнього технікуму, де викладачем був відомий художник О. Кокель. У цей період Анатолій Михайлович виконав свої перші сатиричні малюнки для щойно створеного в Харкові журналу «Червоний перець». Закінчивши технікум, молодий митець продовжив освіту в Українському поліграфічному інституті в місті Харкові. Його вчителями були досвідчені художники В. Касіян, Г. Пустовійт та С. Єржиківський.
Друга світова війна для А.Девяніна розпочалася у липні 1941 року на Південному фронті у місті Первомайську, а завершилася навесні 1945 року в Румунії, де у місті Констанца його твори були вперше представлені на виставці робіт воєнних художників 3-го Українського фронту.
Все побачене і пережите на війні знайшло відображення у начерках, малюнках та замальовках 1942-1945-х років, головною темою яких є людина на війні. У доробку художника також близько сотні сатиричних малюнків для фронтових газет та агітлистівок .
Демобілізувавшись у 1949 році з лав Радянської Армії, А.Девянін повернувся до Києва і продовжив працювати у галузі книжкової графіки, оформлюючи твори вітчизняних та зарубіжних письменників – В.Закруткіна, В.Василевської, Є. Брошкевича, В. Бикова та ін.
Крім заняття творчістю, А. М. Девянін багато років свого життя присвятив роботі в галузі видавничої справи. У різні часи він працював головним художником Держлітвидаву України (1949-1957), Головполіграфвидаву Міністерства культури УРСР та Комітету по пресі УРСР (1957-1968), головним художником видавництва «Мистецтво» (1968-1973). У процесі видавничої роботи співпрацював з відомими графіками: В. Касіяном, М. Дерегусом, Г. Якутовичем, А. Базилевичем, О. Данченком та іншими.
Анатолій Михайлович був членом Спілки художників СРСР, учасником понад 50 виставок і в 1969 році за багаторічну творчу діяльність йому було присвоєно звання заслуженого працівника культури.
Твори для експонування надав чернігівський колекціонер Руслан Перекуча.
Олександра Острякова, Чернігів