ІННА КАЛЕНСЬКА
історикиня мистецтв, арт-менеджерка галереї Imagine Point
“Одного дня після” – проєкт-спроба роботи з реальністю, подолання деструкції звичного трибу життя та візуалізація бажаного для українців майбутнього. Галерея Imagine Point реалізувала колективну виставку у відкритому форматі оpen call. У ній взяли участь більше 50 митців та мисткинь з різних куточків України, чиї роботи розмістили відразу у двох просторах галереї.
Примітно, що відкриття відбулося за відключення електроенергії та опалення, відсутності зв’язку та роботи електротранспорту. Організатори та гості провели вечір при свічках, що створило особливу атмосферу “храму” всередині. Мистецький простір став місцем для рефлексії воєнної доби з поглядом у майбутнє.
Представлені на виставці роботи репрезентують граничні полярності мистецтва: вони різні за розмірами та виконані через використання різних медіумів. Основним кураторським рішенням стала тематична й технічна ризоматичність розташування робіт задля уникнення їх ієрархізації. Відмова від виокремлення ключового об’єкту стала формою абсолютизації значимості кожної особистісної історії, що сталася після 24 лютого.
Поряд з тим, крізь значну частину робіт проглядається тема демілітаризованого майбутнього українців. Прагнення закарбувати у своїх роботах очікування нових змін, що насправді повертають звичний уклад життя довоєнного часу сучасного покоління, схожа на “відмотування плівки назад”. Втім, повернення до минулого життя, можливо, і не означає відсутність зміни відношення до нього. Ми можемо повноцінно будувати майбутнє, спираючись на власні висновки стосовно перебігу історичних подій, їх наслідків та досвід спільного минулого.
Деякі автори мають кардинально інший підхід, що маніфестує спротив, проявлений у їхній творчості. Підсвідомо розкриваючи у роботах власні концепції майбутнього, вони символізують особисту боротьбу. Образи в роботах висвітлюються через силу постання та фіналізуючу дуель, що стане переможною. Через нову перцепцію воєнізації суспільства як умову безпечного подальшого життя, митці формують власний фронт.
Тематика виставки та усі обставини її відкриття ще яскравіше підкреслюють дух українців. Ми не обираємо місце та час нашого народження. Однак ми обираємо шлях протистояти та бути людьми.
На головному зображенні – робота Vlad Volosenko, “Ukrainian family”, 2022