ЧОМУ УКРАЇНІ ПОТРІБЕН ЄДИНИЙ ЦИФРОВИЙ РЕЄСТР КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ: ГАЛИНА ЧУМАК

Громадська організація “Музей сучасного мистецтва” продовжує свій проєкт “UARL: Правове дослідження української мистецької екосистеми”. Його мета — створити всеосяжну, чутливу до актуальних потреб законодавчу базу, спрямовану на розвиток системи мистецтва в Україні. Частиною проєкту стала серія відеоінтерв’ю із фахівцями української мистецької сфери. У другому інтерв’ю Гнат Забродський, керівник UARL, поговорив із Галиною Чумак, директоркою Донецького художнього музею про проблеми евакуації музейних фондів під час війни.

Донецький художній музей евакуювати не змогли. Із початком повномасштабного вторгення й інші українські музеї опинилися в аналогічному становищі. Галина Чумак відзначила, що через відсутність людей, фінансів, матеріалів та страхування в Україні жоден музей не має можливості евакуюватися повністю. За її словами, попри сумний досвід музеїв, які опинилися в окупації ще у 2014, за останні вісім років у цьому напрямку нічого зроблено не було. Лише в ході кількох місяців повномасштабної війни музеї сформували деякі напрацювання, яких, з огляду на масштаби проблеми, все ще недостатньо.

Важливим кроком до вирішення проблеми має стати єдиний цифровий реєстр культурної спадщни. Офіційна постанова щодо створення єдиного фонду існує, однак за ці роки так і не була реалізована. Галина Чумак нагадала, що в більшості музеїв України відсутня електронна система обліку — саме тому вона має бути єдиною і державною. 

Переглянути повне інтерв’ю можна за посиланням на FB-сторінці ГО МСМ.

“В проєкті нашого дослідження ми говоримо про те, що нам потрібен обов’язковий єдиний електронний реєстр. Ситуація з музеєм в Донецьку це яскраво показує. Ми повернемося туди після нашої перемоги, і нам треба буде розуміти, що в музеї залишилося, чого не вистачає. Ми повинні мати цю інформацію завжди в доступі. Потрібно, аби реєстр запрацював якомога швидше, і всі музеї могли ним користуватися,” — наголосив Гнат Забродський.