«Творча лабораторія» Олександра Богомазова у Литві

З 4 червня до 25 липня в Національному художньому музеї Литви (LNMA) проходитиме виставковий проєкт, присвячений творчості видатного представника українського авангарду – «Олександр Богомазов. Творча лабораторія». Відкриття виставки відбудеться 3 червня о 17:00, її транслюватимуть в Facebook-акаунті музею.  

В експозиції виставки «Олександр Богомазов. Творча лабораторія» буде представлено 36 творів Олександра Богомазова з колекції Національного художнього музею України та 5 робіт зі збірки «Мистецького арсеналу». Серед них, знамениті «Пилярі» та «Правка пил» з триптиха «Пилярі». Задля ширшої презентації українського авангарду литовській публіці виставку доповнять роботами Олександри  Екстер та Олександра Архипенка з колекції НХМУ.

Олександр Богомазов «Пилярі» (1927–1929).
Олександр Богомазов “Правка пилок”, 1927 р.

Вражаючим артистизмом та потужним художнім темпераментом, твори Богомазова займають особливе місце в історії українського мистецтва і сприяють переосмисленню автора в контексті світового авангарду. «Виставка пропонує глядачеві зануритися у творчий процес художника. Поруч з картинами представлено безліч етюдів і етюдів, які дають можливість побачити внутрішні творчі перетворення, виникнення мальовничих ідей «на вістрі олівця» і перетворення їх в незрівнянні художні образи», – зауважує кураторка виставки, завідувачка відділу мистецтва XIX – початку XX століття НХМУ Олена Кашуба-Вольвач.

Центральну частину експозиції відведено живописному циклу «Праця пилярів» (1927-1930), програмному твору Богомазова, в якому автор якнайповніше розкрив свої теоретичні і практичні досягнення. Художник встиг створити дві картини циклу  — «Правка пилок» (1927) та «Пилярі» (1927–1929). Остання – близько століття перебувала у зруйнованому стані у закритому «спецфонді» музею, її реставрація тривала майже три роки. Третю картину «Накат колоди» (1927–1930) художник не встиг написати через передчасну смерть, та про неї відомо з ескізів, які також будуть представлені в експозиції. 

Уперше масштабний виставковий проєкт, присвячений Олександру Богомазову, відбувся у травні–липні 2019 року у НХМУ. Виставка у Вільнюсі, організована разом із Національним художнім музеєм Литви. Це перша презентація проєкту закордоном, співкуратором з литовського боку став Скайтіс Мікуліоніс. Триватиме виставка «Олександр Богомазов. Творча лабораторія» до 25 липня.

Робота Олександра Богомазова

Керівник проєкту: д-р Арунас Гелунас

Куратори виставки: Олена Кашуба-Вольвач, Скайстіс Мікульоніс

Координатор: Юстіна Августітє

Архітектори виставки: Олександр Бурлака, Юргіс Дагєліс

Дизайнер: Ліна Бастєнє

Джерело: Lietuvos nacionalinis dailės muziejus / Lithuanian National Museum of Art

Фото: National Art Museum of Ukraine