Амшей Нюренберг: художник, критик, комісар

У Кіровоградському обласному художньому музеї відкрито виставку робіт Амшея Нюренберга.

17 квітня 2012 року в Кіровоградському обласному художньому музеї відкрито виставку робіт Амшея Нюренберга.

Народився Амшей Маркович 17 квітня 1887 року в Єлисаветграді (нині Кіровоград). Сім’я його в той час мешкала на вулиці Пермській. А. Нюренберг – людина з яскравою, багатою на події біографією. Він редактор першої в Єлисаветграді газети «Червоне село», перший радянський комісар мистецтв в Одесі, один із перших рецензентів газети «Правда», художник, який за розпорядженням А.В. Луначарського був направлений у Париж для вивчення сучасного французького живопису та читання лекцій про радянське образотворче мистецтво.

Нюренберг брав участь в паризькому Осінньому салоні, був членом художньої ради в Музеї революції, одним із фундаторів «Общества новой живописи». Художник приятелював з В. Маяковським, Е. Багрицьким, І. Бабелем, М. Шагалом, П. Пікассо. Його авторству належать численні статті у «Паризькому віснику», газеті «Правда», «Известия», монографія «Сезанн», книга «Спогади, зустрічі, думки про мистецтво». Роботи Нюренберга знаходяться у Третьяковській галереї та багатьох інших музеях, в приватних колекціях.

На виставці експонується понад п’ятдесяти робіт художника, фото та документальний матеріал. Ціла серія графічних робіт присвячена В. Маяковському (В. Маяковський за роботою в вікнах «Роста»), В.І. Леніну («Ленін на могилі К. Маркса», «Ленін в Швейцарських горах»), Великій Вітчизняній війні («Відступ», «Евакуація», «Ленінград у 1943 році», «Фашисти в музеї»). Експонуються також портрети («Портрет інженера Мурадова», «Портрет Гусєва», «Портрет молодого художника»), пейзажі («Осінній день», «У квітучому саду», «Пейзаж з яхтами»), натюрморти («Натюрморт з квітами і фруктами», «Натюрморт з рибами і помідорами»).

На виставці також представлений альбом «Избранная графика» (100 факсимільних репродукцій), який був подарований художньому музею Ольгою Юріївною Тангян, онукою художника під час її перебування в м. Кіровограді у вересні 2009 року.